Stolpersteine Löwenstein

Pomníček sousedům III.

Místo: Řevnice, ulice J. Veseléhé
Investor: soukromý
Realizace: 2019




PAULA
Byly tři přítelkyně, které rády trávily rozmarná léta první republiky v Řevnicích: Albína, Anna a Paula. Slečny Bedřichová, Jelínková a paní Löwensteinová. Postupem času se všechny v našem městě usadily a jejich přátelství trvalo až do smrti.

Text: Daria Balejová, zdroje: Památník Terezín, D. Renertová
ČLÁNEK VYŠEL VE ZPRAVODAJI RUCH ŘEVNICE 12/2019

Stříbrná lžička
Paula se narodila – jak by se řeklo v Anglii – „se stříbrnou lžičkou v puse“. Její otec Adolf Bloch, velkostatkář, velkoprůmyslník, císařský rada a rytíř řádu Železné koruny III. třídy… získal titul VON Brodnegg od císaře Františka Josefa I. v roce 1914. Šlechtického titulu si dlouho neužil, protože dva roky nato zesnul a v roce 1918 byly tituly v novém Československu zrušeny. Blochovi byli rozvětvená a vlivná židovská rodina původně z Mladé Boleslavi. Vídeňskou tetu Adélu Bloch-Bauerovou maloval na zlaté pozadí sám Gustav Klimt. Majitel cukrovarů pan Adolf měl tři děti: nejstaršího Rudolfa (1878-1939), Paulu (1880-1942) a nejmladší Elisu (?).

Na penzi do Řevnic
Paula Blochová se provdala za Eugena Löwensteina (1877-1961), ale po čase se bezdětné manželství rozpadlo. Bylo tehdy obvyklé mezi pražskou smetánkou - vyrážet za přírodou mimo město, například k Berounce. Tak pravděpodobně Paula poznala Řevnice a nakonec se rozhodla si zde postavit dům. Bylo jí sedmapadesát, když byla vila pod sokolským cvičištěm v roce 1937 dokončena. Ve vile byl bazén, krásný empírový nábytek a v rozlehlé zahradě besídka, kam prý dáma s červeným kloboukem chodila odpočívat. Dalo se očekávat spokojené, zajištěné stáří - s koupáním na plovárně, procházkami do Burešovky, návštěvami lesního divadla, sokolského biografu. Třeba i tenis na některém z místních kurtů, s přítelkyněmi Albou a Annou. 

Jedna z mnoha tragédií
Jenže v Evropě se schylovalo ke katastrofě a paní Paula Löwenstein byla židovka. Bohatá židovka. S nástupem nacistů a protektorátu byla roku 1939 z nové vily vystěhována a uchýlila se do Sádecké ulice k věrné Albě. Ta ji dokonce nechala pokřtít, aby ji uchránila perzekuce. Když řevničtí židé dostali roku 1942 povolávací dopis k cestě do Terezína, po nějakou dobu Paulu u sebe ukrývala. Do vily se mezitím nastěhovala Hitlerjugend (německá nacistická organizace pro mládež).
Události vzaly potom rychlý spád. 12. září 1942 odjela i paní Paula do Terezína. Tam se zdržela pouhých 10 dní. Dáma ve věku 62 let byla zapsána do transportu Bn č.790, který se vydal 22. září na 1200 km dlouhou cestu na východ: do Běloruska. Tento údaj - v seznamu obětí – je poslední stopa po řevnické občance. Poblíž Minsku, ve vsi Malý Trostinec, zřídili ten rok nacisté z kolchozu vyhlazovací tábor. Vězni neschopní těžké otrocké práce zde byli hromadně odváženi do okolních lesů a tam zastřeleni. Dnes je na místě památník, ať už obětí bylo 65 nebo 200 tisíc – pravdu už nelze dohledat. R.I.P.

Na paměť a na památku
Do vily v Mníšecké ulici se po válce nikdo nevrátil a ani dědiců nebylo. Vila tedy propadla státu a byla sem v roce 1947 umístěna Mateřská škola. Až na krátké přesuny zde zůstala dodnes. Když půjdete podél její krásné zahrady ulicí K. Mündla, skloňte se u plotu poblíž branky: najdete tam třetí díl řevnických Stolpersteinů – vzpomínku na Pavlu Löwensteinovou. „Co vypovídá o stavu, osudu, šancích a bídě světa? A v čem je i pro nás varováním, výzvou, nebezpečím a poučením?“ (parafrázováno podle V. Havla: Politika a svědomí, 1984)